zadzwoń

Darmowa wysyłka

na terenie kraju

zadzwoń

Sklep Warszawa

(22) 723 90 93

zadzwoń

Sklep Otwock

(22) 779 21 60

zadzwoń

14 dni na zwrot

nietrafionych zakupów

Jak przewozić dzieci w foteliku samochodowym

Przewożenie dzieci w foteliku

Przewożenie dzieci w samochodzie

Aktualne przepisy precyzują przewóz dzieci w samochodzie i szczegółowo określają do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym. Regulowany przepisami prawa obowiązek jazdy w foteliku samochodowym to jednak nie kwestia kontroli policyjnej, ale przede wszystkim bezpieczeństwa najmłodszych podróżników. Największą karą za nieprawidłowe przewożenie dzieci w samochodzie nie jest bowiem mandat, a świadome narażenie ich zdrowia lub życia. Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem przewozić dzieci w samochodzie?

Dziecko w foteliku – przepisy

Jeśli chodzi o przewożenie dzieci w samochodzie przepisy są bardzo restrykcyjne. Warto zaznaczyć jednak, że nie o mandat tu chodzi, a o bezpieczeństwo małych podróżników. Prawidłowo dobrany i zamontowany fotelik samochodowy to podstawa bezpieczeństwa podczas ewentualnej kolizji i absolutna konieczność, by spokojnie podróżować z dzieckiem. Zgodnie z przepisami foteliki samochodowe powinny być dostosowane do masy i wzrostu dziecka, a ponadto powinny być zainstalowane w pojeździe w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Zabrania się ponadto przewożenia dzieci w samochodzie bez zamontowanych pasów bezpieczeństwa. Przepisy nie regulują, jaki fotelik samochodowy należy kupić, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, by wybierać modele nieużywane, które osiągają dobre wyniki w niezależnych testach zderzeniowych.

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Jeszcze do niedawna ustawa zakładała, że dziecko, które ukończy 12 rok życia może jeździć w samochodzie bez fotelika samochodowego, jednak w świetle aktualnie obowiązujących przepisów również przewożenie dzieci starszych może wiązać się z koniecznością stosowania odpowiedniego fotelika samochodowego. Zgodnie z nowelizacją ustawy „Prawo o Ruchu Drogowym” z fotelika samochodowego powinny korzystać dzieci, których wzrost nie przekroczył jeszcze 150 cm. Teoretycznie więc obowiązek jazdy w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu podtrzymującym (na podstawce) może dotyczyć również 16-latka, którego wzrost jest mniejszy niż 150 cm.

Przewóz dzieci w samochodzie – wyjątki w ustawie

Warto zaznaczyć, że obowiązek jazdy w foteliku do osiągnięcia wzrostu 150 cm nie dotyczy każdego. W ustawie przewidziano wyjątki:

  • Wzrost dziecka mieści się w przedziale 135-150 cm i ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe dobranie odpowiedniego fotelika samochodowego lub urządzenia podtrzymującego. Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu jest wówczas niemożliwe – dziecko powinno siedzieć z tyłu i być przypięte samochodowymi pasami bezpieczeństwa.
  • Ze względu na stan zdrowia dziecka nie jest wskazana jazda w foteliku (potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza o przeciwskazaniu do stosowania fotelika).
  • W samochodzie przewożona jest 3 dzieci i nie ma możliwości wpięcia z tyłu trzech fotelików jednocześnie. Trzecie dziecko (w wieku powyżej 3 roku życia) może siedzieć z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jednak powinno być przypięte pasami. Lepszą opcją (i znacznie bezpieczniejszą) jest tu jednak przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu.
  • Przewożenie dzieci w samochodzie nieprywatnym również nie zawsze wymaga stosowania fotelika. Wyjątek ten dotyczy taksówek, pojazdów policyjnych, pojazdów Straży Granicznej i Straży Miejskiej, a także środków transportu sanitarnego.
    Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – kiedy wolno?
    Przewożenie dziecka z przodu nie jest zabronione, jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest to najgorsze miejsce do przewożenia dzieci. Dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu może być przewożone na przednim siedzeniu wyłącznie w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym. Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy jest zabronione w przypadku, gdy aktywna jest poduszka powietrzna ze strony pasażera. Przewożenie dziecka z przodu w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy jest więc możliwe wyłącznie po wcześniejszym wyłączeniu poduszki powietrznej. Warto dodać, że poduszka powietrzna może również być niebezpieczna dla dziecka przewożonego w foteliku przodem do kierunku jazdy, dlatego mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest wybór tylnego siedzenia na fotelik.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl